Znamy zwycięskie tematy, które zostaną włączone do programu Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska 

Między 18 a 25 września oddaliście 1394 głosy, spośród których ważne były 1344 głosy (50 głosów zostało oddanych podwójnie!) 

Spośród 39 propozycji najwięcej głosów zdobyły pomysły na dyskusje: 

Odnoszące się do specyfiki Wrocławia:

  • Wszyscy jesteśmy tancer(k/z)ami / zgłoszone przez Joannę Gruntkowską – 237 ważnych głosów   

Taniec to nie tylko sztuka, ale również potężne narzędzie zmiany społecznej, integracji międzyludzkiej oraz klucz do osiągnięcia dobrostanu. Ta, jedna z najstarszych form ekspresji artystycznej, towarzyszy każdemu na co dzień, podczas spotkań, imprez, rytuałów, w dzieciństwie. W trakcie panelu zastanowimy się, w jaki sposób taniec może kształtować wspólnoty i relacje, a także jak jego praktyka działająca symultanicznie na ciało i umysł, rozwija świadomość ciała i zdrowie psychiczne. Rozważymy, jak taniec może pomóc w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesnego świata – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Choreografia i taniec mogą być katalizatorami integracji i budowania więzi, niezależnie od wieku, pochodzenia czy stopnia sprawności. Dlatego poruszymy temat inkluzji oraz dostępności tańca, zadając pytanie: jak możemy sprawić, by każdy mógł z niego czerpać i czuć się w nim mile widziany? 

Dyskutować będą eksperci związani z tańcem i choreografią – zaangażowani lokalni artyści oraz doświadczona teoretyczka, badaczka i krytyczka – inspirując uczestników do refleksji nad tańcem jako esencją człowieczeństwa. 

Zastanowimy się jak taniec i choreografia funkcjonują w kontekście miejskiej polityki kulturalnej? Zaproszona ekspertka opowie o właśnie powstającym w Warszawie Pawilonie tańca i innych sztuk performatywnych – pierwszej tego typu instytucji w Polsce. Czerpiąc z jej doświadczenia, rozważymy jaka infrastruktura i systemowe wsparcie są potrzebne, aby rzeczywiście dostęp do tańca miało całe lokalne społeczeństwo. 

Podczas tego wyjątkowego spotkania, łączącego elementy edukacyjne, dyskusję oraz interaktywne doświadczenie, odkryjemy, jak choreografia oraz taniec mogą stać się praktykami budowania wspólnotowości i prawdziwymi narzędziami integracji społecznej! 
 

  • Aktywizacja czytelnicza regionu i wsparcie dla księgarń / zgłoszone przez Grzegorza Czekańskiego – 175 ważnych głosów 

W ciągu ostatnich 5 lat z mapy Wrocławia zniknęło ponad 15 wrocławskich księgarni (czyli ok. 25 procent stanu z 2018 roku). Oznacza to zapaść w obszarze lokalnych punktów sprzedaży książek. Jeszcze w 2021 roku zamknięto ostatnią księgarnię językową na Dolnym Śląsku. Jest to krytyczny moment dla księgarń które – obok bibliotek – upowszechniają czytelnictwo, ale funkcjonują na wolnym rynku, który jest coraz bardziej niestabilny i nieprzyjazny dla małych, lokalnych podmiotów. 

W naszej ocenie wzmocnienie pozycji księgarń, działania integracyjne, wprowadzenie narzędzi poprawiających ich byt, poprawa kondycji finansowej i jakościowej przez działania wspomagające, a zwłaszcza umożliwienie im realizowania działań kulturotwórczych, może odwrócić ten trend. Pamiętajmy, że to księgarnie są – obok bibliotek – miejscem, gdzeie w świat literatury wrasta najmłodsze pokolenie.  

Odnoszące się do specyfiki Dolnego Śląska:

  • Biblioteki w kulturze – kultura w bibliotekach. Jak kształtować sieć bibliotek publicznych na Dolnym Śląsku, aby lepiej służyły zmieniającemu się społeczeństwu? / zgłoszone przez Mariusza Gabrysiaka – 212 ważnych głosów 

Biblioteki publiczne stanowią wyjątkową, umocowaną samodzielną ustawą sieć instytucji kultury w każdej gminie, województwie i w całej Polsce. Stwarza to prawne podstawy wykorzystania jej potencjału – organizacyjnego, kompetencyjnego, kulturalnego – rozumianego jako wartość przekraczającą sumę części składowych. Dobrze moderowana sieć bibliotek może osiągać o wiele więcej niż każda z nich samodzielnie. Autem sieci jest dostęp do różnorodnych zasobów, wzajemna promocja, partnerstwo w działaniach, współfinansowanie projektów, co pozwala rozwijać ofertę dla społeczności lokalnych i w skali regionu. Obecnie, mimo istniejących ram ustawowych, potencjał sieci bibliotek publicznych na Dolnym Śląsku nie jest w pełni realizowany z uwagi na rozbieżne cele  i koncepcje działania poszczególnych instytucji i ich organizatorów, różnorodność organizacyjną bibliotek, ograniczenia finansowe, brak cyklicznych, długofalowych projektów regionalnych kierowanych do sieci bibliotek jako całości i wiele innych.  Sądzimy, że dolnośląska sieć bibliotek może i powinna – dla dobra nas wszystkich – być przedmiotem kompleksowej, celowej i spójnej polityki władz Dolnego Śląska. Zadaniem proponowanej debaty jest próba wskazania obszarów, które zdaniem ekspertów i zgromadzonej publiczności wymagają wsparcia na poziomie wojewódzkim. Spotkanie będzie miało formę moderowanej debaty wskazanych ekspertów. 

  • Giełda projektowa – AKCJA STOLIKOWA! / zgłoszone przez Joanne Polak – 139 ważnych głosów 

Giełda projektowa – AKCJA STOLIKOWA! –  umówione na konkretną datę i godzinę spotkanie uczestników Kongresu Kultury Wrocławia I Dolnego Śląska polegające na nawiązaniu kontaktów face-to-face i wstępnej rozmowie na temat partnerstw/ współpracy w wydarzeniach kulturalnych planowanych w 2025 r. Koncepcja nawiązuje do praktyki stosowanej na rynku muzycznym, gdzie bookerzy spotykają się, by nawiązywać kontakty, sprzedać oferty artystyczne i bookować terminy koncertów. 

ADRESACI: wszyscy realizujący wydarzenia kulturalne w regionie, czyli przedstawiciele NGOsów, ośrodków i instytucji kultury czy artyści.  

CEL : zawarcie nowych partnerstw i innych form współpracy w kontekście planów na 2025 i zbliżających się, listopadowych terminów wnioskowania o dotacje z MKiDN, UMWD itd.  

REALIZACJA : 

  • poinformowanie (np. drogą mailową) osób zarejestrowanych na Kongres Kultury o Giełdzie Projektów,  
  • utworzenie zakładki lub informacji o Giełdzie Projektów na stronie internetowej Kongresu Kultury; 
  • utworzenie wydarzenia na Facebooku AKCJA STOLIKOWA-GIEŁDA PROJEKTÓW, poprzez które osobiście promować będę to spotkanie;  
  • organizacja spotkania podczas Kongresu Kultury, gdzie zainteresowani uczestnicy spotkają się przy stoliku i zaprezentują swoje plany, projekty, możliwości współpracy, planowane wydarzenia, a także wymienią się kontaktami, wstępnie  ustalą formy współpracy czy terminy.   

Jako moderatorka spotkania będę dysponowała  ofertami zespołów i artystów oraz planami wydarzeń kulturalnych, które chciałabym zrealizować w przyszłym roku. Wstępnie zaprosiłam do akcji kilku reprezentantów ośrodków/ centrów kultury oraz kilku artystów, którzy takie konkretne plany i propozycje na przyszły rok również mają. 

Wybrane tematy dołączą do oficjalnego programu Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. Chcemy, aby efektem wybranych wydarzeń były konkretne cele, założenia i/lub propozycje rozwiązań, które w środowisku kultury we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku mogłyby być realizowane w odpowiedzi na dyskutowane zagadnienia, problemy czy wyzwania.  

Szczegółowa punktacja wszystkich zgłoszonych propozycji: 

WROCŁAW:  

Tematy odnoszące się do Wrocławia Liczba ważnych głosów 
Wszyscy jesteśmy tancer(k/z)ami. 237 
Aktywizacja czytelnicza regionu i wsparcie dla księgań 175 
Centrum poza centrum 146 
Sztuka jako lekarstwo: Jak Wrocław się czuje? 138 
Tworzymy nowe, czy wspieramy stare? O konkurencji we wrocławskiej kulturze – dofinansowania, oferta, kadry 129 
Kultura dla wrocławskich seniorów. Jak zaspokajać potrzeby osób starszych w środowisku artystycznym. Jaki potencjał mają w sobie osoby w wieku senioralnym. 120 
Model wspierania oddolnych inicjatyw kulturalnych – Społeczna Instytucja Kultury 107 
Ten kulturalny młody człowiek – A skąd? – Z Wrocławia! 83 
Laboratorium zmiany 64 
Gdzie we Wrocławiu kupić książkę? 56 
Inny Świat. Kim jestem – integracja poprzez literaturę 46 
Z ICRĄ czyli dobre praktyki współpracy wrocławskiego środowiska artystycznego 43 

DOLNY ŚLĄSK: 

Tematy odnoszące się do Dolnego Śląska Liczba ważnych głosów 
Biblioteki w kulturze – kultura w bibliotekach. Jak kształtować sieć bibliotek publicznych na Dolnym Śląsku, aby lepiej służyły zmieniającemu się społeczeństwu? 212 
Giełda projektowa – AKCJA STOLIKOWA! 139 
(Nie)obecni – o wykluczeniu z kultury rodzin dotkniętych niepełnosprawnością 99 
Kultura i biznes – nowy front ośrodków kultury? 74 
Kultura się liczy! O tym, dlaczego warto inwestować w biblioteki 71 
Pedagodzy teatru, edukatorzy teatralni! Jesteście tu? 68 
Transparentność w sposobie przyznawania dotacji i grantów na wydarzenia kulturalne 66 
Sztuka współpracy: fundraising i siła społeczności w kulturze Wrocławia i Dolnego Śląska 56 
Brat summer, ale to Zosia na wakacjach w Soplicowie. Jak instytucje kultury radzą sobie z trendami w Internecie (i czy to komukolwiek potrzebne?) 54 
Future design – kształcenie oparte o wrażliwość 48 
Małe jest piękne! Rola lokalnego radia w tworzeniu wspólnoty wokół wydarzeń kulturalnych w małych miasteczkach i na wsiach 47 
Standardy dostępności wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Dolnego Śląska 42 
Kultura wysoka i kultura masowa – współpraca czy wykluczenie? 40 
Święta Prowincja. Jak centrum oddala się od peryferiów 39 
Letnie festiwale na Dolnym Śląsku – jak uzyskać synergię i najlepiej wykorzystać zasoby regionu 39 
Nasz Region w kulturze 37 
Przedsiębiorczość w kulturze: nowe perspektywy dla twórców i instytucji kulturalnych 29 
Młodzi – Ustąp miejsca! | Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku 29 
Przyszłość kultury: projektowanie innowacji i rozwoju w świetle globalnych trendów 25 
Wykorzystanie nowoczesnych technologii i danych do zwiększenia zaangażowania w kulturę 25 
Dzieje się – jak to możliwe? 
Problemy finansowania społecznych działań kulturalnych w małych miejscowościach 
22 
Storytelling w instytucjach sztuki 21 
Czy kanony są nam potrzebne? – dekolonizacja kultury i sztuki w perspektywie edukacyjnej 20 
Kultura pożytku publicznego.  
Realia, misja a sztuka w realiach NGO 
17 
Panel dot. praktycznego zastosowania ustawy Kamilka oraz czasu pracy w instytucjach kultury 10 
Debata oksfordzka: Marvel czy Dostojewski? 10 
Emerytura kierownika Grada. Jak szukać konsensusu interesariuszy dolnośląskiego pola kultury? 

Co dalej?   

  • autorzy i autorki wybranych pomysłów stają się jednocześnie opiekunami/opiekunkami i prowadzącymi wydarzenie. Honorarium za opracowanie tematu, prowadzenie i opiekę nad spotkaniem wynosi 800 złotych brutto  
  • autorzy i autorki czterech wybranych pomysłów zapraszają do udziału w charakterze osoby eksperckiej maksymalnie dwie osoby, które otrzymają honorarium w wysokości 400 złotych brutto wraz z zapewnieniem ewentualnego noclegu i pokryciem kosztów podróży krajową komunikacją zbiorową (do i z Wrocławia)  
  • obowiązkiem autorów i autorek wybranych propozycji będzie przygotowanie scenariusza spotkania i rozwinięcie ujętego w zgłoszeniu opisu (objętość do 3 000 znaków ze spacjam) oraz przekazania swojego i zaproszonych do udziału w wydarzeniu osób eksperckich – zdjęcia i biogramu (do 500 znaków ze spacjami) w celu informowania o wydarzeniu  
  • opiekę administracyjną i organizacyjną (w tym m.in. zawarcie umowy i rezerwację noclegów) oraz wsparcie produkcyjne zapewnia Wrocławski Instytut Kultury  

Gratulujemy!