Marek Kosendiak

Wrocławska Rada Kultury

Z zamiłowania edukator, animator kultury, autor. Kieruję Działem Miejsc Pamięci (Centrum Historii Zajezdnia) i działam w kulturze pamięci: Dom Edyty Stein, Golgota Wschodu, Świadkowie Historii itp. 

Od ośmiu lat jako pracownik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”/Centrum Historii Zajezdnia byłem inicjatorem i twórcą wielu przedsięwzięć z dziedziny edukacji kulturalnej, dziedzictwa kulturowego, kształcenia liderów (program wolontariatu, staży i praktyk) a w latach 2019-2023 koordynowałem Program kulturowy Dziedzictwo Edyty Stein. 

W 2021 r. pozyskałem finansowanie z MF EOG na zaprogramowany przez siebie 2-letni program edukacji kulturalnej „Wrocław i Falstad nie zapomną”, w ramach którego powstała nowoczesna wystawa narracyjna „Golgota Wchodu” (z programem edukacyjnym: gry, ścieżki, cykle filmów itp.) nominowana do Wydarzenia Historycznego Roku 2023. W projekcie koordynowałem powstaniem 3 publikacji, nowoczesnego narzędzia edukacji on-line i cyklem spotkań ze Świadkami Historii (Sybiracy, byli przymusowi pracownicy III Rzeszy, Rodzina Katyńska) dla ponad 2000 uczestników. Przy projekcie współpracowałem z norweskim centrum praw człowieka w Falstad. 

W 2022 r. koordynowałem obchody wrocławskiego Roku Edyty Stein z ponad 80 wydarzeniami, w tym międzynarodową trasą śladami Edyty Stein (8 koncertów NFM i prelekcji). Większość z tych działań zaprogramowałem sam z zespołem a na cykl 13 koncertów salonowych w miastach Polski i Niemiec pozyskałem finansowanie z FWP-N. Koordynowałem w 2019 r. 6-mies. trasę trębacza Piotra Damasiewicza Korczowa-Santiago de Compostela. 

Umiejętnie łączę koordynację dużych przedsięwzięć z mikro-skalą spotkania ze Świadkiem Historii. Jestem doceniany przez odznaczenia od środowisk kombatanckich i jest to dla mnie powodem do dumy ale i motywacją do dalszej pracy. 

Jako wiceprezes dwóch dla mnie ważnych stowarzyszeń (Towarzystwa im. Edyty Stein i Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru) angażuję się w planowanie i organizację wydarzeń upamiętniających, kulturalnych oraz edukacyjnych. Sam przeprowadziłem ponad 150 zajęć we wrocławskich szkołach w obszarze zwanym kultura pamięci. Zajęcia dotyczyły historii zesłań na Syberię i o wrocławskich Sybirakach. 

W dniu 17 września 2024 r. podczas uroczystości Dnia Sybiraka otrzymałem z rąk zastępcy Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie państwowe „Medal Pro Patria”. 

Rekomendacje:

  • Towarzystwo imienia Edyty Stein
  • Stowarzyszenie Zesłańców Sybiru we Wrocławiu
  • Marek Mutor
  • Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”