Jimi Karankiewicz
Dolnośląska Rada Kultury
Animator Kultury, Instruktor przy LCK, Koordynator Wolontariatu LuCeK (wolontariat kultury), Prezes Jimi Karankievitch Foundation, Wiceprezes SDAiK „FABRYKA TWÓRCZOŚCI”, student psychologii
Aktywny uczestnik życia kulturalnego Legnicy i Dolnego Śląska od ponad 25 lat.
Z wykształcenia Animator Kultury (Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy „SKIBA” we Wrocławiu).
W czasie minionego ćwierćwiecza współpracował m.in. z legnicką Galerią Sztuki, zarówno jako wolontariusz jak i uczestnik wystaw i imprez towarzyszących Festiwalowi Srebro.
Jako uczestnik Otwartej Pracowni Sztuki, działającej przy Galerii, w 2011 roku zrealizował wystawę indywidualną „INTRO”.
Amatorsko: aktor – reżyser – scenograf – plastyk – poeta; gościnnie pojawia się, statystując w spektaklach, na deskach Teatru im Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Współtworzył i współpracował w projektach niezależnych: teatr Owacja, Grupa Artystyczna Noc, Teatr Anagram, Ośrodek Nowy Świat w Legnicy.
Jest pomysłodawcą, koordynatorem, reżyserem, scenarzystą i aktorem w projekcie „STRYCHY MIASTA objazdowy dom kultury” zrealizowanym w ramach Mikrograntów ESK 2016 realizowanych przez OKIS we Wrocławiu.
Od 2008 roku wiceprezes Stowarzyszenia Działań Artystycznych i Kulturalnych „FABRYKA TWÓRCZOŚCI” a od września 2023 fundator i prezes Jimi Karankievitch Foundation, której celem jest rehabilitacja, resocjalizacja i rewitalizacja legnickiego Zakaczawia, na początek ta socjo-społeczna i kulturowa.
Od 2021 roku zawodowo związany z Legnickim Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego, gdzie pełnię funkcję Instruktora ds. Animacji i Organizacji Kultury. Koordynator Wolontariatu LuCeK działającego przy instytucji (wolontariat działający na rzecz kultury w mieście).
W 2021 roku, w partnerstwie z Legnickiem Towarzystwem Społeczno – Kulturalnym, zrealizował Konkurs Recytatorski „Różewicz i Kolumbowie”. Projekt dofinansowano z budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Działa na rzecz współpracy międzyinstytucjonalnej w strefie kultury w mieście, jednocześnie stawiając na decentralizację działań i wyjście z nimi „do ludzi”, animowanie społeczności lokalnych.
Rekomendacje:
- Justyna Teodorczyk