Krótki przewodnik po wyborach do Wrocławskiej Rady Kultury oraz do Dolnośląskiej Rady Kultury.
FAQ DLA KANDYDATA/KI
Kiedy i gdzie mogę zgłosić kandydaturę?
Kandydaturę można zgłosić za pośrednictwem narzędzia Microsoft Forms w terminie od 29.08.2024 a 13.09.2024 r. Link do formularza będzie aktywny na stronie sztukawspolpracy.pl
Jakie warunki muszę spełnić, aby kandydować?
Zgodnie z regulaminem wyborów kandydować na członka Wrocławskiej Rady Kultury oraz Społecznej Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego może osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i mająca centrum aktywności życiowej na terenie Dolnego Śląska, która zadeklaruje, iż reprezentuje organizacje pozarządowe działające w obszarze kultury w województwie dolnośląskim lub jest indywidualnym przedstawicielem dolnośląskiego środowiska kulturalnego, w szczególności artystów, animatorów, aktywistów, menedżerów, specjalistów, edukatorów, przedsiębiorców – prowadzących działalność polegającą na tworzeniu, upowszechnianiu, ochronie kultury, wspieraniu, promocji twórczości, edukacji, oświaty kulturalnej lub na realizacji wieloaspektowych inicjatyw kulturalnych.
Jakie informacje powinny znaleźć się w formularzu zgłoszeniowym?
W formularzu zgłoszeniowym osoba kandydująca powinna podać swoje dane osobowe (imię i nazwisko, data urodzenia), dane kontaktowe (adres email, numer telefonu), zaznaczyć deklaratywną aktywność w polu kultury, afiliację, opisać swoją działalność, doświadczenie oraz najważniejsze osiągnięcia w zakresie kultury (max 2000 zzs), przygotować biogram (max 200 zzs) i zdjęcie do zamieszczenia na stronie internetowej Kongresu, załączyć minimum 1 rekomendację kandydatury (możliwe jest dołączenie większej liczby rekomendacji), w tym podmiotów działających w polu kultury (osób fizycznych lub prawnych) oraz zaakceptować odpowiednie zgody i oświadczenia.
Kiedy zostanie ogłoszona lista kandydatów?
Lista kandydatów zostanie zamieszczona na stronie internetowej sztukawspolpracy.pl nie później niż do 30.09.2024 roku.
Kto i kiedy może zagłosować?
W wyborach mogą głosować osoby pełnoletnie mające pełnię praw publicznych, dla których Dolny Śląsk jest centrum aktywności życiowej i są przedstawicielami lub uczestnikami dolnośląskiego życia kulturalnego. Wybory odbędą się online w terminie 17-26.10.2024 roku. Osoba głosująca można zagłosować na jednego kandydata do każdej z Rad Kultury.
Czy mogę kandydować do dwóch Rad Kultury jednocześnie?
Nie. Zgodnie z regulaminem wyborów, można kandydować tylko do jednej Rady Kultury.
Ile osób zostanie wybranych do Rady?
Siedem osób, które otrzymały największą liczbę głosów zostają wskazane jako przedstawiciele Strony Społecznej Wrocławskiej Rady Kultury w rozumieniu par. 5 ust. 4 Zarządzenia Prezydenta Wrocławia nr 640/24 z dnia 6 sierpnia 2024 r. Siedem osób, które otrzymały największą liczbę głosów zostają wskazane jako przedstawiciele Strony Społecznej Społecznej Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego w rozumieniu par 4 ust 2 Regulaminu Społecznej Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego jako załącznika do uchwały nr 442/VII/24. Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 6 sierpnia 2024 roku.
Czym będę się zajmować jako członek, członkini Rady Kultury?
Wrocławska Rada Kultury to organ współpracujący ze środowiskiem obszaru kultury, a jej celem jest wskazywanie kierunków i doradzanie Prezydentowi w ramach prowadzonej polityki kulturalnej Wrocławia zgodnie z Zarządzenia Prezydenta Wrocławia nr 640/24 z dnia 6 sierpnia 2024 r. Natomiast głównym zadaniem Społecznej Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego zgodnie z uchwałą nr 442/VII/24. Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 6 sierpnia 2024 roku. jest działalność opiniodawczo-doradcza i konsultacyjna w celu wspierania istotnych dla województwa przedsięwzięć i perspektyw służących rozwojowi kultury na Dolnym Śląsku.
Jaki jest skład komisji wyborów?
Komisja wyborów składa się z 10 osób: 1 przedstawiciela Wrocławskiego Instytutu Kultury, 1 przedstawiciela Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, 2 przedstawicieli Urzędu Miejskiego Wrocławia, 2 przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 2 przedstawicieli Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz 2 przedstawicieli Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia.
Czy mogę się odwołać od decyzji komisji wyborów?
Tak. Komisja wyborów przyjmuje odwołania w sprawie wyborów do Rad Kultury w formie pisemnej w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem Operatora, czyli Wrocławskiego Instytutu Kultury. Komisji przysługuje 7 dni na rozpatrzenie odwołania od momentu jego otrzymania.
FAQ DLA OSOBY GŁOSUJĄCEJ
Kto może głosować w wyborach do Wrocławskiej Rady Kultury oraz Społecznej Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego?
W wyborach mogą głosować osoby pełnoletnie mające pełnię praw publicznych, dla których Dolny Śląsk jest centrum aktywności życiowej i są przedstawicielami lub uczestnikami dolnośląskiego życia kulturalnego.
W jakim terminie można głosować?
Głosowanie odbędzie się w terminie 17-26.10.2024 roku.
Czy można wziąć udział w głosowaniu do obydwu Rad Kultury
Tak. Można wziąć udział w: 1) głosowaniu na jednego kandydata do Wrocławskiej Rady Kultury oraz na jednego kandydata do Społecznej Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego; 2) głosowaniu na jednego kandydata do Wrocławskiej Rady Kultury lub na jednego kandydata do Społecznej Rady Kultury przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego
Jakie dane są wymagane do procesu głosowania?
Aby zagłosować należy podać numer telefonu, kod pocztowy oraz zadeklarować swoją aktywność w polu kultury Dolnego Śląska.
Czy mogę zagłosować stacjonarnie, nie za pośrednictwem Internetu?
Głosowania można dokonać jedynie przez Internet. Uruchamiamy jednak infolinię, gdzie uzyskać będzie można pomoc techniczną oraz wsparcie w procedurze głosowania. Infolinię zapewnia Wrocławski Instytut Kultury, a nadzór sprawuje Komisja Wyborcza.
Kiedy można oddać głos?
Głosy będzie można oddawać jedynie w trakcie trwania wyborów: 17-26.10.2024 roku.
Na ilu kandydatów/ek mogę zagłosować?
Zgodnie z regulaminem Kongresu Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska „Sztuka współpracy” głos można oddać na jednego kandydata do każdej z ww. Rad Kultury
Gdzie znajdę informacje o kandydatach do Wrocławskiej Rady Kultury?
Lista kandydatów i kandydatek oraz ich biogramy znajduje się w zakładce “Kandydaci” na stronie Kongresu: https://sztukawspolpracy.pl/
Jak mogę sprawdzić, czy mój głos został oddany?
Głos zostaje oddany automatycznie po zatwierdzeniu głosowania przez wyborcę w ostatnim kroku, przed wyjściem z serwisu do głosowania. Po wspomnianym zatwierdzeniu pojawi się komunikat informujący o poprawnym oddaniu głosu.